Blog pożyczkowy

pozyczka czy kredyt

Pożyczka online czy kredyt w banku? – sprawdzamy za i przeciw

Kiedy nagle potrzebujemy większej kwoty pieniędzy i nie mamy możliwości skorzystania z własnych oszczędności lub pożyczki od rodziny, musimy znaleźć inne zewnętrzne finansowanie. Może je zagwarantować kredyt w banku lub pożyczka online. Które rozwiązanie wybrać?

Kredyt czy pożyczka?

Produkt finansowy określany jako kredyt jest produktem stricte bankowym, czyli udzielanym wyłącznie przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe. Aby zaciągnąć kredyt, należy złożyć w banku lub SKOK-u wniosek kredytowy i zgodzić się na weryfikację zdolności i wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Negatywne wpisy w bazach BIK zwykle likwidują możliwość otrzymania kredytu.

Kredyty do kwoty 255 550 zł udzielane w Polsce, w świetle przepisów ustawy są traktowane jako kredyt konsumencki. Podobnie jest z wszelkimi innymi pożyczkami i podobnymi produktami. W efekcie, kiedy zaciągamy pożyczkę chwilówkę, to będzie ona potraktowana przez polskie prawo jako kredyt konsumencki i pożyczkodawca musi spełnić warunki właściwe dla takich zobowiązań.
Pożyczka udzielana jest w określonych ramach kosztowych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 11 marca 2016 roku, maksymalne oprocentowanie pożyczki i kredytu nie może wynosić więcej niż dwukrotność sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz 3,5 proc. Aktualnie daje to 10 proc. w skali roku. Ograniczono również koszty pozaodsetkowe kredytów konsumenckich. Nie mogą one przekroczyć sumy dwóch składników: 25 proc. kwoty pożyczki oraz 30 proc. kwoty zmiennej, zależnej od okresu kredytowania.
Pomimo faktu, że pożyczka i kredyt są podobnymi zobowiązaniami, które mogą być objęte tymi samymi uwarunkowaniami prawnymi, pożyczkę łatwiej nam będzie zaciągnąć. Nie trzeba dopełniać wielu formalności właściwych dla kredytu, m.in. składać zaświadczenie o wysokości swoich dochodów miesięcznych. W wielu przypadkach wystarczy dowód osobisty i elektroniczny wniosek, aby szybko zaciągnąć pożyczkę nawet w trybie online.

Pożyczka za darmo

Kredyty bankowe są płatne, a wynagrodzeniem instytucji kredytującej jest prowizja i odsetki oraz wszelkie inne, pobierane opłaty. Przy pożyczce pozabankowej istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego zobowiązania. Takie promocje organizuje wiele firm pożyczkowych dla nowych klientów – wystarczy sprawdzić ich ranking w serwisie lowcachwilowek.pl. Darmowa pożyczka udzielana jest bez oprocentowania i opłat dodatkowych, ale wyłącznie dla nowych klientów, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z usług danej firmy pożyczkowej. Wśród pożyczkodawców udzielających bezpłatnych pożyczek znajdziemy firmy:

1. MoneyMan.pl – pożyczka na kwotę do 1500 zł na maksymalnie 61 dni,
2. Tanikredyt.pl – pożyczka na kwotę do 3100 zł na maksymalnie 30 dni,
3. Vivus.pl – pożyczka na kwotę do 3000 zł na maksymalnie 30 dni,
4. Netcredit.pl – pożyczka na kwotę do 3000 zł na maksymalnie 30 dni,
5. Lendon.pl – pożyczka na kwotę do 2500 zł na maksymalnie 45 dni,
6. Filarum.pl – pożyczka na kwotę do 1000 zł na maksymalnie 30 dni.

Zasadą jest, że pożyczka pozostanie bezpłatna, jeśli klient dochowa terminowej spłaty. W przeciwnym wypadku każdy z pożyczkodawców naliczy koszty zgodnie z umową pożyczki.
Przy konieczności szybkiego pozyskania pieniędzy na dowolny cel, lepszym rozwiązaniem niż kredyt w banku jest pożyczka pozabankowa, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy korzystają z takiej oferty i mogą zaciągnąć bezpłatną pożyczkę w jednej z firm wymienionych w rankingach darmowych pożyczek.