Blog pożyczkowy

Najtańszy kredyt gotówkowy – gdzie taki znajdę?

Po kredyty gotówkowe Polacy sięgają bardzo często – w ten sposób można bowiem zrealizować dawno odkładane plany lub pokryć nieoczekiwane wydatki. Warto jednak mieć świadomość, że oferty kredytowe nie są identyczne, a oprocentowanie wcale nie jest wyznacznikiem opłacalności danego kredytu. Dowiedz się, gdzie możesz ubiegać się o tanie wsparcie finansowe.

Wiele osób popełnia ten sam błąd – wybierają przypadkową ofertę kredytową, np. w banku, w którym mają założony rachunek osobisty. Tymczasem konkurencyjne instytucje mogą oferować znacznie lepsze warunki finansowania, co oznacza możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych.

Tani kredyt gotówkowy – ile kosztuje?

Pojęcie taniego kredytu gotówkowego jest mocno subiektywne. Wiadomo jednak, że jest to jedna z najniższych cenowo ofert, dzięki której można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w przypadku kredytów na wysokie kwoty.

Jak pokazują kredyty gotówkowe na sowafinansowa.pl, propozycje różnią się wieloma aspektami wpływającymi na ostateczny koszt finansowania.

Przykład. Załóżmy, że potrzebujesz 4000 zł na okres 48 miesięcy. Oferty banków przedstawiają się następująco:

  • Citi Handlowy – miesięczna rata: 1000 zł; koszt: 800 zł; RRSO: 9,34%

  • Santander Consumer Bank – miesięczna rata: 883,04 zł; koszt: 883,04 zł; RRSO: 11,13%

  • BNP Paribas – miesięczna rata: 107,70 zł; koszt: 1169,60 zł; RRSO: 11,38%

  • PKO Bank Polski – miesięczna rata: 111 zł; koszt: 1305 zł; RRSO: 15,63%.

Najtańszy kredyt gotówkowy proponuje Citi Handlowy. Różnica między najdroższą a najtańszą ofertą wynosi ponad 500 zł. Tyle możesz zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się porównać oferty.

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Chociaż większość osób porównuje oferty kredytowe głównie pod kątem oprocentowania, nie jest to wcale wyznacznikiem finansowania na korzystnych warunkach. Trzeba wziąć pod uwagę dużo więcej elementów decydujących o przewadze jednego rozwiązania nad pozostałymi.

Znaczenie mają m.in. takie kwestie jak:

  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania informuje o całkowitych kosztach, tj. odsetkach i kosztach pozaodsetkowych; zwykle im niższe RRSO, tym tańszy kredyt

  • okres finansowania – im dłuższym, tym niższa miesięczna rata, ale i jednocześnie wyższe koszty do spłaty

  • dodatkowe wymagania – np. związane z założeniem płatnego rachunku osobistego, korzystaniem z karty kredytowej.

Warto także zwrócić uwagę na wymagane dokumenty oraz procedury. Może się bowiem okazać, że najtańszy kredyt wcale nie jest łatwo dostępny, a odrobinę droższe finansowanie dostaniesz dużo szybciej – jeszcze tego samego dnia.

Gdzie szukać taniego kredytu gotówkowego?

Wiesz już, jakie cechy powinien mieć tani kredyt gotówkowy. Czas go odnaleźć…. Możesz tego dokonać na kilka sposobów, a wybór zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

  • Zbieranie informacji bezpośrednio od banków

Wystarczy odbyć kilka wizyt w placówkach bankowych, aby otrzymać kalkulacje i je porównać. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie, ponieważ zajmuje sporo czasu i niejako uzależnia od godzin funkcjonowania placówek.

  • Współpraca z pośrednikiem kredytowym

Pośrednik kredytowy to osoba, która współpracuje z wieloma bankami. 1-2 wizyty wystarczą, aby poznać oferty kredytowe i dopełnić formalności. Niby wygodnie, ale… nie zawsze masz pewność, czy pośrednik faktycznie zaprezentował te najbardziej korzystne oferty – z Twojego punktu widzenia. Być może zaproponował wyłącznie te kredyty, z których ma najwyższą prowizję?

  • Internetowa porównywarka kredytów

Porównywarka internetowa to narzędzie, które szybko i wygodnie analizuje oferty kredytów gotówkowych dostępne w bankach. W tym przypadku otrzymujesz wiarygodne informacje wszystkich dostępnych propozycji i samodzielnie wybierasz najtańszą opcję. A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.